המצאת הדפוס

לפני המצאת הדפוס, כל הכתבים והרישומים היו צריכים להיות כתובים ביד. חומרים שונים שימשו להעתקת ספרים: חימר ופפירוס, שעווה וקלף. זאת  היתה בעיקר עבודה לסופרים ונזירים שחיו ועבדו במנזרים.

כמעט 600 שנה לפני שגוטנברג המציא את המכונה הראשונה הנזירים הסינים היו מדפיסים את הדיו לנייר בשיטה הידועה בשם דפוס בלוק, שבו אותיות מעץ מצופים בדיו לוחצים על הגליונות נייר ואז נוצרת הדפסה  אחד הספרים הראשונים ששרדו, שנדפסו בצורה זו – היה ספר בודהיסטי עתיק בשם "סוטרת היהלומים" -הספר  נוצר ב 868 במהלך שושלת טאנג (טנג) (618-909) בסין. הספר, שנחתם בתוך מערה ליד העיר דונהואנג שבסין, במשך כמעט אלף שנים לפני גילויו בשנת 1900, שוכן כיום בספריה הבריטית בלונדון.

 

 

אותיות העץ המגולפות ששימשו לשיטה מוקדמת זו של הדפסה שימשו גם ביפן ובקוריאה כבר במאה השמינית. 

למנזרים היה חדר מיוחד בשם "סקריפטוריום". שם, הסופר היה עובד בשתיקה, תחילה מודד ומתווה את פריסות הדף ולאחר מכן מעתיק בקפידה את הטקסט מספר אחר. מאוחר יותר, המעצב היה לוקח על עצמו כדי להוסיף עיצובים  לדפים.

בימי הביניים  ספרים היו בדרך כלל רק בבעלות מנזרים, מוסדות חינוך או אנשים עשירים מאוד. רוב הספרים היו של דת , במקרים מסוימים, משפחה עשויה להיות בר מזל מספיק כדי להחזיק ספר, ובמקרה זה יהיה זה עותק של התנ"ך.

בסוף המאה ה -30, גבר גרמני בשם יוהן גוטנברג היה נואש מאוד למצוא דרך להרוויח כסף. 

לגוטנברג כבר היה ניסיון קודם לעבוד בדפוס , והוא הבין שאם הוא יכול להשתמש באותיות עץ מגולפות בתוך מכונה, הוא יכול להפוך את תהליך ההדפסה הרבה יותר מהר. יותר מכך, הוא יוכל לשחזר טקסטים במספרים גדולים.

המצאתו של גוטנברג השפיעה באופן דרמטי כאשר הגיעה לציבור. בהתחלה, המעמדות האצילים הביטו בה. עבורם, ספרים שהודפסו בשיטה החדשה היו סימן לפאר ,

לפיכך, חומרים מודפסים בעיתונות היו בתחילה פופולרים , שהדפוס התפשט ונהיה זמין , נפתחו בתי  דפוס נוספים ועד מהרה התפתח המסחר החדש. ספרים ,טקסטים מודפסים, עיתונים  הפכו להיות דרך חדשה להפיץ מידע לקהלים נרחבים במהירות ובזול. אנשי האקדמיה נהנו מהפצת רעיונות מדעיים, ואפילו פוליטיקאים מצאו שהם יכולים לגייס את האינטרס של הציבור באמצעות חוברות מודפסות.

נקודה  חשובה היתה שאנשים יכולים לקרוא ולהגדיל את הידע שלהם בקלות רבה יותר, ואילו בעבר זה היה נפוץ רק עבור אנשים  בעלי יכולת כלכלית והשכלה. זה הגביר את הדיון ופיתוח של רעיונות חדשים.

השפעה משמעותית נוספת הייתה כי הדפוס היה אחראי במידה רבה להחדרת שפות אזוריות והם הפכו לנורמה . הדפוס סייע גם בתקנון השפה, הדקדוק והאיות.

הדפוס מילא תפקיד מרכזי בעיצוב הרנסנס, שיש לו קורלציות מעניינות לעידן המידע של ימינו.

טכנולוגיית ההדפסה המודרנית הפכה את ההדפסה לזולה ונגישה יותר מאי פעם, בין אם אתה מדפיס אלפי חוברות או כרזה אחת קצרה. 

חברת CMYK מספקת חומרים עבור מתן פתרונות איכותיים לדפוס מכל הסוגים. מוזמנים לבקר באתר ולהתרשם ממבחר חומרים ומוצרים.

השאר תגובה